Főoldal Média Hírek Komáromban és Tatán folytatódik a MOHU országos hulladékudvar-építési programja

Komáromban és Tatán folytatódik a MOHU országos hulladékudvar-építési programja

2024. szeptember 19.

Komáromban és Tatán is elindul a MOHU, új, a szolgáltatási színvonalat növelő hulladékgyűjtő udvarainak építése. A vállalat a következő 10 évben összesen 83 új hulladékudvart épít országszerte. A lakosságbarát új hulladékudvarok az önkormányzatok által kijelölt területen, zöldmezős beruházásban épülnek. A létesítmények több mint 40 hulladéktípust képesek fogadni, a hulladékok nyomon követését pedig fejlett informatikai rendszer biztosítja. A fejlesztések célja az újrahasznosítási arány további növelése, illetve a hulladéklerakás csökkentése.

  • Az új hulladékudvarok a legszigorúbb elvárásoknak is megfelelnek, lakosságbarátok
  • A MOHU a következő 10 évben összesen 83 új hulladékudvart épít országszerte.
  • A MOHU az önkormányzatok által kijelölt területen építi fel az új hulladékudvarokat.
  • A rendszer fejlesztése a környezet és a magyar gazdaság számára is előnyös.

 

A MOHU és a tatai önkormányzat szeptember 16-án aláírta a Tatán létrehozandó hulladékudvarhoz kapcsolódó együttműködési és a földhasználati megállapodást. Itt tervezési szempontból az engedélyes tervek elkészítése van folyamatban. Komáromban szintén szignálták már az önkormányzattal a földhasználati megállapodást, itt a kivitelezés pályáztatása van folyamatban, a munkaterületet várhatóan október-novemberben adják át a kivitelezőnek. Mindkét leendő hulladékudvar 2 ezer négyzetméter hasznos alapterületű lesz, több mint 40 féle hulladéktípus fogadására lesznek alkalmasak. A korábban elkészült esztergomi, a hamarosan elinduló tatai és komáromi mellett több mint 15 önkormányzattal folyamatosak az egyeztetések hulladékudvarok létesítéséről, Fóttal, Veresegyházzal és Tiszaföldvárral már szándéknyilatkozat is született.

 

A MOHU célja, hogy a következő évtizedben minden, ötezer főnél népesebb hazai településen mobil vagy fix hulladékudvart hozzon létre, a 10 ezer főnél nagyobb lakosságszámú településeken, illetve a 25 ezer főnél népesebb gyűjtőkörzetekben pedig fix hulladékudvart létesít a vállalat. A MOHU – az esztergomival, tataival és komáromival együtt – összesen 83, évente átlagosan 10 új lakossági hulladékudvart épít olyan városokban és térségekben, amelyekben korábban nem volt elérhető hasonló szolgáltatás. A tervek szerint 2025 végéig újabb 9 ilyen létesítmény jöhet létre.

 

A beruházások önkormányzati tulajdonú, az önkormányzat által kijelölt területen valósulnak meg, megfelelő távolságban a lakóövezettől ahhoz, hogy az építkezés, illetve a működés ne zavarja az ott élőket, miközben könnyen megközelíthetőnek is kell lenniük. Fontos követelmény a megfelelő számú parkolóhely, illetve az akadálymentes kialakítás is. Az új hulladékudvarok a legmesszebbmenőkig megfelelnek a környezetvédelmi és biztonsági előírásoknak, egyebek mellett a veszélyes hulladékok kezelésének szempontjából is.

 

A MOHU által épített új hulladékudvarok többsége – így a tatai és a komáromi is – 2000 négyzetméter hasznos alapterületű, de a lehetőségektőlés igényektől függően bizonyos helyszíneken 1000 és 4000 négyzetméteres udvarok is épülhetnek. Valamennyi új létesítmény ugyanazt a magas színvonalat nyújtja majd funkcióikat és szolgáltatásaikat tekintve. A MOHU minden hulladékudvarban bevezeti a hulladékokat pontos nyilvántartó, valamint a begyűjtéstől a hasznosításig terjedő utat transzparensen nyomon követő „waste tracking” informatikai rendszert is. A mennyiségek pontos nyomon követése lehetővé teszi a kapacitásfejlesztési tervek célzottabb kidolgozását, ami elengedhetetlen a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodáshoz, illetve a hazai újrahasznosítási ipar támogatásához egyaránt.

 

Az új hulladékudvarokban korábbiaknál egységesebb és jóval szélesebb a leadható anyagok köre. Ráadásul már a koncesszió indulásakor egyszerűbbé vált a hulladék leadása, hiszen lakcímkártya felmutatásával már minden magyarországi lakos az ország bármely hulladékudvarát igénybe veheti. A MOHU hulladékudvar-építési programja, valamint az új, egységes rendszer, valamint a szemléletformálás támogatja az újrafeldolgozás arányának növelését, illetve a lerakókba kerülő hulladék mennyisége és az illegális hulladéklerakás csökkentését. A program ezzel támogatja a Magyarországra vonatkozó európai uniós célkitűzések teljesítését. Az uniós vállalások szerint a települési hulladék újrahasznosítását a jelenlegi több mint 30 százalékról 2035-ig 65 százalékra kell emelni, a hulladéklerakás súlyát pedig 50 százalékról 10 százalékra kell csökkenteni.