Főoldal Média Hírek Európai Mobilitási Hét: a jövő mobilitásához sokszínű és fenntartható üzemanyag-portfólióra van szükség

Európai Mobilitási Hét: a jövő mobilitásához sokszínű és fenntartható üzemanyag-portfólióra van szükség

2024. szeptember 20.

A közlekedés jövője egy változatos és fenntartható üzemanyag-portfólióban rejlik, és mint a közép-kelet-európai régió vezető üzemanyag-szállítója, a MOL-csoport elkötelezett a megújuló energiaforrások részarányának növelése iránt mobilitási projektjeiben, és az elektromobilitási projektjeinek további fejlesztésében. A vállalat hosszú távú stratégiájának egyik kulcsfontosságú pillére, hogy a hagyományos üzemanyag-szolgáltatóból egy átfogó mobilitási szolgáltatóvá váljon, bővítve elektromos töltőhálózatát és erősítve az ügyfélélményt, hogy megfeleljen a növekvő piaci igényeknek.

Több mint egy évtizede a MOL úttörő szerepet játszik a bioalapú üzemanyagok integrálásában, amelyek jelentősen csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást. Jelenleg a MOL évente mintegy 200 000 tonna bioetanolt és közel félmillió tonna biodízelt kever össze, amely évente több mint 1,5 millió tonnával csökkenti a CO2-kibocsátást. Ez a MOL stratégiai víziójának kulcsfontosságú eleme, amely egy zöldebb, alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövőben hisz és konkrét lépéseket is tesz érte.

A vállalatcsoport kiemelt projektje a 2020 óta működő co-processing technológia a százhalombattai Dunai Finomítóban. Ez az innovatív módszer növényi olajokat, használt sütőolajokat és állati zsiradékokat vegyít fosszilis összetevőkkel, hogy fenntarthatóbb dízelüzemanyagot állíthasson elő. A folyamat növeli a megújulók részarányát az üzemanyag-gyártás során, s ezzel akár 200 000 tonnával csökkenti évente CO2 kibocsájtást, anélkül, hogy rontaná a MOL üzemanyagainak magas minőségét. További fenntarthatóbb üzemanyagok előállítása érdekében a MOL folyamatosan tesztel új alapanyagokat a co-processing területen, például a használt gumiabroncsokból feldolgozott pirolízis olajat. Emellett a közösen tulajdonolt, komáromi Rossi Biofuel gyár is biodízelt szállít a MOL százhalombattai és pozsonyi finomítóinak. A gyár különféle zsíros hulladékokat és maradványokat dolgoz fel, és évente akár 50 000 tonna fejlett biodízelt képes előállítani.

A MOL a zöldebb légi közlekedés iránti igényekre is választ ad. A vállalat kulcsfontosságú ipari szereplőkkel együttműködve fenntartható repülőgép-üzemanyagot (SAF) tesztel, valamint az e-üzemanyagok, konkrétan a nem biológiai eredetű megújuló repülőgép-üzemanyagok, például az e-kerozin előállításának lehetőségeit kutatja.

„A MOL-csoportnál úgy gondoljuk, hogy az európai mobilitás jövője továbbra is nagy mértékben az innovációtól függ és összetett megközelítést igényel a fenntartható üzemanyagok területén. Nemrégiben stratégiai megállapodást kötöttünk a piacon meghatározó szereplőkkel, hogy közösen dolgozzunk ki hidrogénmobilitási projekteket. Célunk, hogy hagyományos üzemanyag-szolgáltatóból vezető komplex mobilitási szolgáltatóvá váljunk. Mint a régió vezető integrált vállalata, nemcsak támogatjuk a zöldebb közlekedésre való átállást, hanem aktívan hozzájárulunk a fenntartható energia jövőjéhez Európában” – mondta Bacsa György, a Stratégiai Tevékenységekért és Üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója.

Fenntartható mobilitási megoldások bővítése

A fenntartható mobilitás iránti elkötelezettség részeként a MOL folytatja a MOL Plugee elektromos jármű töltőhálózatának bővítését, amely immár több mint 400 töltőponttal rendelkezik Európa-szerte. Az elektromos járművek iránti kereslet növekedésével párhuzamosan a MOL gyorsan fejleszti infrastruktúráját, biztosítva, hogy az ügyfelek gyors, megbízható és hatékony töltési szolgáltatásokhoz jussanak. Az európai CEF program keretében a MOL a közeljövőben ultra-gyors töltőket telepít (akár 320 kW-ra bővíthetők) hat magyar és egy szlovén autópálya-helyszínen.

A MOL emellett aktívan hozzájárul a fenntartható nagyvárosi mobilitásához, például a népszerű MOL Limo autómegosztó szolgáltatásával. A szolgáltatás 600 járműből álló flottával és több mint 100 000 regisztrált felhasználóval rendelkezik, és környezetbarát alternatívát kínál az autózásra, segítve a városi forgalmi dugók enyhítését és a károsanyag-kibocsájtás csökkentését.

A MOL Bubi, Budapest vezető biciklimegosztó szolgáltatása szintén a MOL által támogatott kezdeményezés, amely zöld alternatívát kínál a városi ingázók számára. A szolgáltatás 2 460 kerékpárt kínál 211 helyszínen a városban, lehetővé téve a lakosok számára, hogy könnyen és rugalmasan használható, környezetbarát közlekedési formát válasszanak.

Sajtókapcsolat

@: pressoffice@mol.hu